Jubileusz

c_150_150_16777215_00_images_stories_newsy_175.jpgUroczystości obchodził swój jubileusz 25-lecia istnienia folklorystyczny zespół „Pasłęczanie”.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji obecnych i byłych członków zespołu w Kościele Św. Bartłomieja. W Restauracji „Boston” dla zaproszonych gości i byłych członków zespołu jubilaci wykonali koncert godny jubileuszu i na miarę dwudziestopięcioletniej pracy.
Przypomnijmy, że zespół został wyłoniony spośród członków Klubu Seniora „Złoty Kłos” i przyjął nazwę (17 listopada 1982 r.) „Dziad i Baba”. Założycielką kluby i kierowniczką zespołu była pani Krystyna Akmin Wcześniej pani Krystyna prowadziła młodzieżowy zespół folklorystyczny pn. „Pasłęczanie”. Również o tej nazwie istniała kapela pod kierunkiem Jadwigi Bahrynowskiej.

Od niespełna dwóch lat zespół „Dziad i Baba” – na życzenie większości jego członków – przyjął nazwę „Pasłęczanie”. Przez piętnaście lat „Dziad i Baba” powołany i prowadzony przez panią Krystynę Akmin miał w swoim programie oprócz twórców i pieśni kilkanaście widowisk folklorystycznych i kabaretowych z regionu warmińskiego , krakowskiego i rzeszowskiego , między innymi :
- „W Marcinowej chacie”,
- „Oj, nasi jadą”,
- „Cym chata bogata”’
- „Od dziadziusia do wnuczusia”’
- „Zrękowiny”
- „Maryś, swaty idą”’
- „Wesele krakowskie”,
W 1997 r. ze względów zdrowotnych pani Krystyna Akmin złożyła rezygnację z dalszej pracy z zespołem, a funkcje instruktora przez ok. ośmiu lat pełnił pan Adam Godzieba. Zespół pod jego kierunkiem zmienił repertuar z charakteru kabaretowo-folklorystycznego na folklorystyczny, głownie warmiński w jego najczystszej postaci. Podobne założenie programowe ma od niedawna prowadząca „Pasłęczan” pani Edyta Godzieba.
Ten najstarszy zespół w POK wypracował bogaty dorobek artystyczny odnotowany w siedmiu kronikach. Jego osiągnięć nie sposób w krótkim streszczeniu wymienić. Statystycznie odnotowaliśmy, że zaprezentował około 400 koncertów podczas przeróżnych okazji – od świąt państwowych, festynów, dożynek, jubileuszy – po koncerty w przedszkolach.
Zespół uczestniczył w ponad czterdziestu przeglądach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Występował w Niemczech i Rosji, a także grał, śpiewał i tańczył gościom z Białorusi ,Łotwy, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Kanady, Australii, Holandii i Kuby
W ciągu dwudziestu pięciu lat w zespole pracowało ponad 70 osób złotego wieku. Wiemy, że jego członkowie to głównie seniorzy. Z bólem serca wspominamy 19 osób, w tym 3 skrzypków, bębnistę i akordeonistę, którzy od nas odeszli na wieczny spoczynek. Obecnie zespół liczy 25 osób
Podstawą każdego zespołu folklorystycznego jest kapela. Nie łatwo jest dziś znaleźć dobrego muzyka grającego na instrumentach klasycznych jak skrzypce czy akordeon. Cieszy nas obecny jej sześcioosobowy skład – trąbka , bęben, kontrabas, diabelskie skrzypce i dwa akordeony.
Na dwudziestopięciolecie życzymy zacnym Jubilatom aby młodzieńcza werwa, jaką prezentują podczas występów, trwała w nich przez następne 25 lat.