REMONT SALI

309.jpgPewien redaktor naczelny własnego portalu internetowego słynie z puszczania „bąków prasowych” i poddawania ich komentarzom. Ostatnio zamieścił nierzetelny tekst o remoncie sali widowiskowej POK, skupiając uwagę na kwocie bez podania zakresu rzeczowego inwestycji:
Zakres przebudowy i remontu sali widowiskowej dotyczy dostosowania jej do nowych wymogów sali kinowej z zapewnieniem właściwych warunków higieniczno-sanitarnych, funkcjonalnych i ochrony przeciwpożarowej. Remont i przebudowa odbędzie się bez naruszania istniejącej powierzchni zabudowy. Zakres rzeczowy inwestycji będzie obejmował między innymi:
1)przebudowę sali kinowej przez podniesienie podłogi w celu zapewnienia dobrej widoczności wraz z wymianą foteli i podłóg , 164 miejsca na parterze,
2)budowę balkonu nad widownią sali kinowej z 56. miejscami,
3)przebudowę pomieszczeń na I piętrze w celu umożliwienia komunikacji między balkonem a klatką schodową w wieży,
4)przebudowę instalacji centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnej,
5)wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej,
6)wykonanie technologii widowiskowej sali tj:
a)adaptacja akustyczna sali – okładzina ścienna i sufitowa, ustroje akustyczne, konstrukcja widowni, podłoga drewniana,
b)ekran kinowy z oprzyrządowaniem,
c)nagłośnienie kinowe – dolby surround,
d)aparatura projekcji cyfrowej,
e)modernizacja i konstrukcja sceny,
f)nowa instalacja elektryczna, oświetlenie widowni i sceniczne.
Remont i przebudowa sali widowiskowo-kinowej podniesie standard i atrakcyjność jej wykorzystania przez mieszkańców miasta i okolic. Nowa aparatura projekcyjna wpłynie nie tylko na jakość obrazu, ale i na repertuar filmowy. Po ukazaniu się nowości filmowych można będzie niemal natychmiast je zaprezentować u nas, a niekoniecznie oglądać w Multikinie. Dotychczas stosowane przez dystrybutorów praktyki polegały na tym, że ze względu na ograniczoną ilość kopii na taśmie 35 mm wysłano je najpierw do większych aglomeracji, a następnie do małych miejscowości, tam, gdzie jeszcze kina nie zlikwidowano. U nas kino zlikwidowano, lecz zaistniała szansa – dzięki zmianie technologii filmowej i pozyskaniu przez władze miasta środków unijnych – stworzenia sali widowiskowo-kinowej odpowiadającej nowym wymogom. W wyniku uzgodnień w opracowaniu projektu przyjęto wariant technologii korzystania z sali jako kinowej z możliwością wystawiania spektakli teatralnych. Przyjęta technologia widowiskowa daje możliwość w przyszłości podłączenia właściwego nagłośnienia i oświetlenia do celów estradowych.
Na remont i przebudowę przeznaczono środki unijne – 2.210.057,72 i gminne – 900.710,28.
Wydatki rozłożone zostały na lata 2010-2011. Do końca lipca zostaną zakończone prace projektowe i w tym roku rozpocznie się realizacja zadania.

Jan Lewdorowicz
Dyrektor POK