Wystawa „Ku nowym brzegom”

228.jpg15 stycznia br. została otwarta wystawa 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem. „Jej tytuł nosi nazwę „Ku nowym brzegom”, a projekt artystyczny zrealizowany przez Stowarzyszenie Kulturbruecka – Emsdelta e.V-Emden oraz Muzeum Prus Zachodnich w Muenster – Wolbeck. Do wzięcia w nim udział zostali zaproszeni artyści z Holandii, Niemiec i Polski, którzy stworzyli prace zainspirowane niezwykle ciekawym eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Munster – gdańskim gobelinem w 1620 r. o wymiarach 142 x 547 cm. Treść tkaniny odnosi się do życia i działalności dwóch ważnych dla hanzeatyckiego miasta osobistości: Burmistrza Eggerta von Kempena i jego teścia, bogatego kupca Simona Bahra. Ukazuje dwie rodziny należące do patrycjatu gdańskiego oraz ich działalność w mieście nad Motławą. Gobelin dzieli się na cztery przedstawienia . Pierwsze pole opisane jako Fridens Rahtt przedstawia personifikacji Pokoju-Pax oraz sprawiedliwości – Justitia jak i Fides – wierności oraz Caritas – miłosierdzia i obejmuje kwestie polityczne i administracyjne oraz odpowiedzialności prawnej i administracyjnej oraz odpowiedzialności prawnej. Drugie pole opisane jako Criges Rahtt dotyczy bezpieczeństwa Gdańska i ochrony przed wrogiem. Zdominowane jest ikonograficznie przez wyobrażenie Minerwy uzbrojonej w długą lancę – bogini mądrości, opiekunki rzemiosł, sztuki i literatury, która w starożytnym Rzymie uzyskała także aspekt bogini wojny. Trzecie pole opisane jako Vorrahts Rahtt pokazuje bogato wyposażony kantor kupiecki i wskazuje na odpowiedzialność uczciwego handlu. Czwarte pole Handels Rahtt ponownie podkreśla znaczenie handlu morskiego dla hanzeatyckiego miasta. Dwie z nich, umieszczone z lewej strony, odnoszą się do zadań burmistrz von Kempena. Kolejne dwa, umieszczone z prawej strony , ilustrują działalność bogatego kupca Bahra. Ukazane w dużym formacie dokumentują prawa i obowiązki wspomnianych grup społecznych.
Bogaty program ikonograficzny tkaniny został przełożony przez artystów na język sztuki współczesnej. Wzięli w nim także polscy twórcy z regionu pomorskiego ( terenu dawnych Prus Zachodnich).
Projekt jest również nawiązaniem do ponadczasowych wartości oraz tradycji tego wspólnego obszaru kulturalnego i wskazaniem na budowanie na tej bazie mostów porozumienia dzisiaj.
Obrazy, grafiki, ceramikę, rzeźbę, szkło oraz instalacje, które powstały z tego niezwykłego doświadczenia artystycznego są zaprezentowane na wystawie w naszej Galerii.

Prace prezentują: KRISO TEN DOORNKAAT, MANFRED BAASNER, MARGIT HILLEN, ELS BROUWER, ROLF HILLEN, WOLFGANG EPPLE, HILKE DEUTSCHER, ANNE DUCK-VON ESSEN, EWA PRELEWSKA, ANNA PANEK, GRAŻYNA KOMORSKA, BEATA WRZESIŃSKA, INEKE STEEN, ROLAND H.A. WOLFF, KATHARINA SCHULTZ, FRANCINE SCHRIKKEMA, BRIGITTE SCHMITZ, HERBERT MULLER, KLAUS G. MULLER-BOCHUM, JÓZEF MROTEK, HIELKJE VAN DAMME, ZBIGNIEW SMOLIŃSKI, MIROSŁAW EJSMONT, BENEDYKT KROPLEWSKI, EWA ŁUKIEWSKA.