DSC08269 mmmW dniu 24 sierpnia 2023 r. Zespół Folklorystyczne "Pasłęczanie" otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół podczas swojej 40 letniej działalności artystycznej uczestniczył w wielu festiwalach, konkursach oraz koncertach w sposób wzorowy reprezentując naszą gminę. "Pasłęczanie" są ambasadorem i dumą społeczności Miasta i Gminy Pasłęk, którzy pielęgnują tradycję i kulturę, a ich 40 letnia działalność zaowocowała licznymi osiągnięciami.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

DSC08184DSC08186DSC08187Zespół Folklorystyczny "Pasłęczanie" podczas obchodów Dożynek Gminnych w Zielonce Pasłęckiej 17.09.2023 r.

 

 

 

Zespół powstał ponad 40 lat temu. W roku 1982 przy Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Pasłęku powstał zespół pod nazwą „Dziad i Baba” prowadzony przez Krystynę Akmin. W 1983 roku zespół wziął udział w Przeglądzie Zespołów Ludowych i odniósł pierwszy sukces. Występował na różnych uroczystościach lokalnych. Koncertował też za granicą. Wyjeżdżał do Itzehoe, Petersburga oraz na Litwę. W 1997 roku kierownikiem artystycznym zespołu był Adam Godzieba. Kiedyś „Dziad i Baba”, dziś „Pasłęczanie”. W swoim repertuarze mają utwory ludowe z regionu oraz występują w strojach warmińskich. Obecnie grupa liczy 21 osób.

Zespół  folklorystyczny „Pasłęczanie” cyklicznie wyjeżdża na ogólnopolskie przeglądy i konkursy muzyczne, z których przywozi nagrody i wyróżnienia. Zespół „Pasłęczanie” osiągnął wiele sukcesów – między innymi w listopadzie 2006 roku zajął I miejsce w Warmińskich Prezentacjach Ludowych o Laur Najstarszego Dworu na Warmii, we wrześniu 2007 roku zajął II miejsce w Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Miejskich w Sztumie, we wrześniu 2008 roku zdobył wyróżnienie w Artystycznym Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, w czerwcu 2009 roku zdobył Grand Prix w XXV Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Zespołów Wiejskich Sztumie, w lipcu 2009 roku zdobył nagrodę w IV Ogólnopolskim Spotkaniu Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzynie, w 2010 roku zespół zajął II miejsce na Regionalnym Festiwalu Folklorystycznym w Przezmarku, w 2017 roku zespół zaprezentował się w I Morąskim Przeglądzie Form Folklorystycznych „Haneczka 2017” zdobywając I miejsce. Zespół do dnia dzisiejszego bierze udział między innymi w Wojewódzkich Przeglądach Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach, Ogólnopolskich Przeglądach Artystycznych Ruchu Seniorów, Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Festiwalu „Spotkania z Folkolorem”,  "Festiwalu kultur - Warmia, Mazury, Powiśle", III edycji festiwalu kultur „U noju na Warniji”,  XXXV Jubileuszowym Przeglądzie w Jezioranach. W 2022  roku w Kwidzynie odbyły się XVI Ogólnopolskie Spotkania Kapel i Zespołów Ludowych "Folklor i Biesiada", gdzie zespół „Pasłęczanie” zdobył I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych.

Większość członków zespołu została uhonorowana odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Halina Mackiewicz, Halina Ziółkowska, Edyta Godzieba , Janina Leśniewicz, Edmund Leśniewicz, Adam Godzieba, Krystyna Akmin, Irena Soroka, Józef Olendzki, Stanisław Kilian, Marianna Wróblewska, Barbara Chojnicka oraz Andrzej Bahrynowski. W 2012 roku zespół „Pasłęczanie” otrzymał Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Corocznie zespół otrzymuje nagrody     i wyróżnienia, listy gratulacyjne Burmistrza Pasłęka, Starosty Elbląskiego oraz  Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.