Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Witold Pilecki"

DSC06612Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają do zwiedzania wystawy pt. "Witold Pilecki", która znajduje się w galerii Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Wystawa jest wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie oraz jest czynna od 13 lipca do 20 sierpnia.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

 

Witold Pilecki

Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.

 

Autor wystawy: dr Dariusz Gałaszewski

Recenzja: dr Mateusz Marek

Korekta: Tomasz Chlewiński

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak

Skład: Paulina Żak

W wystawie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Rodziny Pileckich, Jacka Pawłowicza, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotra Życieńskiego.

 

Relacja z wernisażu wystawy: https://www.pokpaslek.pl/index.php/wystawy/3015-wernisa%C5%BC-wystawy-instytutu-pami%C4%99ci-narodowej-pt-witold-pilecki-2.html